Casting modelka – na czym to polega?

Nie ma jednego, sprawdzonego, idealnego sposobu, aby zostać modelką, tak samo, jak nie ma jednego, idealnego sposobu, aby dostać się do castingu modelek. Aktor Jym Benzing początkowo początkowo działał w branży filmowej i występował w produkcjach filmowych, następnie przeszedł do branży castingowej aby pracować dla dużych marek modowych i kosmetycznych. Osoby niezaznajomione z branżą modelingu, mogą być zaskoczone, gdy dowiedzą się, że każdy rodzaj branży, np. fitness, kosmetyka, odzież, wymaga innego rodzaju talentu. Benzing wyjaśnia, co jeszcze powinny wiedzieć osoby o tej branży, zanim spróbują zostać modelką.

Sprawdź: Agencja Statystów, Hostess i Modelek – Warszawa – INFERNAL

 

Casting modelka – czego modelki mogą oczekiwać od procesu castingu?

Sam proces castingu zwykle jest szybki. Spodziewaj się czekać, jeśli to duży casting, lub duży projekt. Warto przyjść na casting dobrze ubranym oraz z dobrym nastawieniem. Prawdopodobnie na początku, zostanie wykonane kilka zdjęć cyfrowych w kilku pozach, aby zobaczyć, jak dana osoba pracuje przed kamerą oraz przed aparatem fotograficznym. Według Jyma Benzinga, 50% osób bierze udział w krótkim nagraniu wideo, zamiast zdjęć, w celu zobaczenia, jak pracuje dana osoba i uwolnić jej poczucie osobowości. Jak czujesz się dobrze w swojej skórze? Czy potrafgisz wyjść ze swojej skorupy? Zwykle pada seria pytań, a niektóre z nich są nawet dziwne, na przykład: “Właśnie wygrałaś 2 miliony funtów, pokaż jak bardzo się cieszysz, możesz nawet zatańczyć”. Nie ma tutaj dobrej, ani złej odpowiedzi. Chodzi o to, jakie modelka ma nastawienie i czy potrafi pokazać swoją osobowość i wrażliwość.

 

Czy jest to osoba elastyczna? Jym pyta na castingach: skąd jesteś? Czy opowiesz mi o swojej randce? Czy chcesz być osobą szczerą? Czy chcesz mieć osobowość? “Jeśli przyjdziesz przygotowana, zauważę to” – twierdzi Jym Benzing.

 

Co modelki powinny wiedzieć o procesie castingowym?

“Modelki mogą znać swoje światło, pozy – ale najlepsi to ci, którzy tworzą swoją własną historię”.

 

Powód, dla którego modelka nie otrzymuje pracy, zwykle nie ma nic wspólnego personalnie z wybraną osobą. Jest tak wiele różnych osób, nie można brać niczego do siebie. Trzeba zrozumieć odrzucenie i trzeba mieć grubą skórę. Jest wiele różnych zmiennych. To jest jak układanka. Modelki nie rozumieją również, że nie zawsze ta sama osoba wybiera dla każdej marki. Czasem jest to dyrektor marketingu, czasem dyrektor innego działu.

 

Inspirujące rady dla modelek

Rada Jyma jest tutaj prosta – miej czas na niepowodzenia, abyś mogła wszystko przemyśleć. Nie rób ciągle tych samych pięciu póz, bo to wszystko jużznasz. Potrzebne są osoby, które mają w swoim repertuarze tysiąć póz, ludzi, któzy czują się komfortowo, dziewczyn, które potrafią chodzić wszędzie. Nowa osoba tego nie będzie miała. Zawsze mówię modelkom i aktorom – zanim pójdziecie na casting – zróbcie rozeznanie. Dowiedz się, jak dana osoba fotografuje, przyjrzyj się innym modelkom, które wcześniej forografowała. Znajdź typ osobowości, z którym się utożsamiasz. Jeśli idziesz do magazynu, spójrz na jego nagłówki, dowiedz się, kim są marki tam obecne. Kto robił włosy? Kto robił makijaż? Dlaczego to akurat lubisz? Jesteś jedną wielką firmą. Zachowuj również wszystkie rachunki. Począwszy od uczesania, poprzez wynajem Ubera – są to wydatki biznesowe. Powinnaś zachowywać się, jak firma. Bądź zawsze gotowa. Nigdy nie wiesz, kiedy dostaniesz telefon. Czy idziesz na siłownię? Czy robisz sobie włosy? Czy jesteś gotowa podróżować? Czy Twoje CV jest aktualne? Na te wszystkie pytania musi odpowiedzieć sobie zawodowa modelka.

 

Casting modelka – czego ludzie nie powinni robić na castingu?

Jakie porady ma Jym Benzing, dla osób, które przychodzą na casting?

 

“Ostatnio jestem bardzo rozczarowany tym, jak ludzie przychodzą na castingi”. Nie przychodzą już z CV, nie przynoszą gumek do włosów. To dla mnie więcej pracy. Mam już dość siedzenia i marnowania czasu na nieprzygotowane modelki – twierdzi Jym.

 

“WiFi nie działa”, lub “Czekaj, mam to w telefonie”, “Moje CV się zagubiło”. Te wymówki są bardzo męczące. Musisz być elastyczna. Bądź zawsze gotowa. Powinnaś mieć gumkę do włosów. Na wszelki wypadek, powinnaś mieć szpilki. Powinnaś nosić coś, co pasuje do Twojego ciała, abyśmy mogli zobaczyć twoją sylwetkę, niezależnie od tego, czy jest to podkoszulek, czy t-shirt i jeansy. Zawsze myśl o sobie jak o firmie. Bądź dokładnie przygotowana.

 

Porady dla osób zainteresowanych pracą w modelingu

To jest specjalna umiejętność – mówi Jym. Modelki mogą znać swoje światło, kąty, pozy, są fotogeniczne. Ale najlepsi tworzą w głowie swoją własną historię. Ci, którzy naprawdę mogą osiągnąć duży sukces, robią to, ponieważ o czymś myślą i mają swój cel. Działają, używają umiejętności i talentów – czy zdają sobie z tego sprawę, czy nie. Fajną rzeczą np. w aktorach jest to, że już “to” mają. Muszą nauczyć się tylko pozowania i modelowania. Wielu z nich ma unikalną technikę, dzięki której mogą występować przed kamerą. To tylko kwestia przyzwyczajenia się do pewnego rodzaju warunków, które panują podczas sesji zdjęciowej.

 

Czy ludzie mają błędne wyobrażenia na temat modelingu?

Ludzie myślą, że to tylko robienie zdjęć – ale tak nie jest. W tym zawodzie nie chodzi tylko o to, żeby być osobą ładną. Musisz być ładna, musisz być aktorką, musisz być mądra i znać swoje pozy, swoje talenty. Ładna osoba + umiejętności zarządzania sobą. Musisz wiedzieć wszystko na ten temat. Im więcej masz umiejętności – tym więcej miejsc będzie dla Ciebie. Jeśli dopiero zaczynasz, spodziewaj się, dobrych trzech lat, zanim dowiesz się, kim jesteś i jakie są twoje talenty. Musisz zrozumieć, kim jesteś jako modelka. Do jakiej branży pasujesz? Czy jesteś modelką redakcyjną do czasopism? Czy masz w sobie umiejętności zarządzania? Czy jesteś piękna? Czy interesujesz się modą? Ludzie myślą, że dana osoba zostanie odkryta. To się nie stanie w ten sposób. Najczęściej nie stawia się na osoby, które nie mają doświadczenia. Musimy znać twoje osiągnięcia.

 

Casting modelka – podsumowanie

Podsumowując, profesjonalne, szerokie podejście do zawodu modelki jest najważniejsze. Chęć budowy własnego wizerunku, a także ciągłego poznawania nowych trendów – to bardzo ważne czynniki, które są brane pod uwagę podczas castingu.