Pęknięty paznokieć: Jak radzić sobie z tym problemem
Pęknięty paznokieć to problem, który może dotknąć każdego z nas. Mogą być różne przyczyny takiego uszkodzenia, ale najczęściej są to urazy mechaniczne, zapalenie wału paznokciowego lub zbyt częste malowanie paznokci. Niestety, uszkodzony paznokieć nie tylko szpeci dłoń, ale również jest bolesny, przez co utrudnia wykonywanie codziennych czynności. W tym artykule dowiesz się, jak sobie poradzić z tym problemem.
- Przede wszystkim: NIE USUWAJ NAGLE PĘKNIĘCIA
Gdy pęknięcie na paznokciu pojawi się nie powinno się starać usunąć go samodzielnie, ponieważ może to prowadzić do przedłużonego procesu gojenia i znacznego pogorszenia estetyki paznokcia. Co gorsza, w przypadku mocno pękniętego paznokcia, samodzielne usuwanie może skutkować pogłębieniem się rany, a to z kolei wiąże się z ryzykiem infekcji.
- Zadbaj o krótkie paznokcie
Krótkie paznokcie to jedna z najlepszych metod zapobiegających przedłużeniu pęknięcia na paznokciu. Powinniśmy zapomnieć na chwilę o pięknie, jaki niosą długie, malowane paznokcie. Krótko obcięte paznokcie będą zdecydowanie mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne. W razie potrzeby, powinno się zastanowić nad stosowaniem specjalnych ochronnych opasek lub bandaży, które zabezpieczą paznokieć na tymczasowy okres.
- Użyj specjalnego kleju i lakieru
W przypadku lekkiego pęknięcia paznokieć można oberwać, a następnie wzmocnić za pomocą specjalnego kleju i lakieru do paznokci. Ten zabieg pozwoli nam nie tylko ukierunkować ze złamaniem paznokcia, ale również zapobiegnie rozwijając mów pęknięcia.
- Zastosuj dietę wzbogaconą o witaminy
Dbanie o paznokcie to nie tylko regularne wizyty u kosmetyczki, ale również dobrze zbilansowana dieta bogata w wybrane witaminy. Brak witaminy E, C i Biotyny sprzyjał powstawaniu pęknięć paznokcia. Warto więc włączyć do swojego menu bogate w te składniki odżywcze produkty takie jak awokado, orzechy włoskie, jajka, papryka czy brokuły.
- Wizyta u dermatologa
Jeśli pęknięcie paznokcia jest poważne, nadal się pogarsza, bądź pojawiają się objawy zapalne, jak opuchliznaz, ból, zaczerwienienie czy nabawka – wówczas należy udać się do dermatologa. Lekarz przepisze nam odpowiednie leki oraz wskaże na to, jak dbać o paznokieć, aby pozbyć się problemu.