Moda vintage: Powrót do stylowych lat minionych

StockSnap / Pixabay

Moda vintage: Powrót do stylowych lat minionych

W dzisiejszych czasach, gdzie z roku na rok zmieniają się trendy, jedynym stałym elementem w modzie stała się moda vintage. To stylowe połączenie lat minionych z nowoczesnymi rozwiązaniami przyciąga coraz większą rzeszę fanów. Kultowe kroje sukienek, marynarek czy spodni oraz charakterystyczne przyciągające uwagę dodatki powracają do łask na modowych wybiegach oraz ulicach miast.

 1. Czym jest moda vintage?
  Moda vintage to stylizacje odwołujące się do mody lat 20., 30., 60. itd. To połączenie prostych, bardzo konkretnych rzeczy z tym, co jest modne w danym momencie. Wszystko, co jest na czasie można zestawić z vintage’owymi detalami. Powodzenie tego stylu spowodowane jest uniwersalnością ubrań – nie mają one konkretnego wieku, a nadal wydają się modne.

 2. Przykłady vintage’owych strojów
  Vintage’owe ubrania charakteryzują się niebanalnymi krojami i nieszablonowymi wzorami. Sukienki z lat 60., 70. i 80. to najczęściej modne fasony, jakie powracały do łask w ostatnich latach. Jednak nie tylko sukienki, ale także marynarki z lat 80., dzwony z lat 70. czy spódnice z lat 50. to elementy, które można połączyć z dzisiejszymi modnymi dodatkami i stworzyć w ten sposób oryginalną stylizację. Istotnym elementem każdej stylizacji są spójne dodatki. W przypadku stylu vintage najczęściej wybierane torebki ze skóry naturalnej, delikatne chustki w kolorowe wzory czy modne czapeczki.

 3. Powrót do stylu lat 90.
  Najnowszym trendem w modzie vintage jest powrót do lat 90. Cechuje się ona wygodnymi, sportowymi fasonami, dużą ilością dżinsu i neonek. Najmodniejsze elementy lat 90. to bomberki, rozpinane bluzy oraz dwaitowe spodnie. Vintage’owe stroje sprzed trzech dekad towarzyszą nam również w codziennych stylizacjach. Można połączyć cienie z lat 80. z neonowymi elementami z lat 90., aby stworzyć niebanalny strój.

 4. Gdzie znaleźć vintage’owe ubrania?
  Najczęściej można znaleźć je w internetowych sklepach z „second hand” czy „vintage”. Warto również regulowanie aukcji internetowych – ubrania, które kiedyś były modne i dziś już nie pasują do obecnego stylu, w popularnych internetowych sklepach można nabyć za relatywnie niskie kwoty.

 5. Moda vintage nie umiera
  Moda vintage to nie tylko chwilowy trend, ale stały element w modzie, który od lat towarzyszy nam na ulicach miast. Zainteresowanie tym stylem wcale nie słabnie, wręcz przeciwnie – stale rośnie. Wraz z upływem czasu, vintage’owe ubrania stają się coraz cenniejsze, dlatego warto poszukiwać rzeczy unikatowych, które dają możliwość stworzenia niepowtarzalnego stylu.

Podsumowując, moda vintage to styl, który pozwala na stworzenie niebanalnej, ciekawej stylizacji. Ich niewątpliwą zaletą jest uniwersalność i ponadczasowość, co sprawia, że cieszą się one coraz większą popularnością wśród kobiet i mężczyzn o różnym stylu ubierania i wieku.