Hodowcy, którzy zajmują się produkcją mleka, zdają sobie zapewne sprawę z tego, jak ważne jest dostarczenie krowom mlecznym odpowiednich dawek energii. Pasza, która jest lekkostrawna i zarazem wyróżnia się dużym potencjałem energetycznym? Wysłodki melasowane, bo o nich mowa, mają wszystkie wymienione właściwości! Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, czym jeszcze się charakteryzują wysłodki i na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę!
Skład wysłodków melasowanych suchych – ochrona przed kwasicą żwacza!
Skład wysłodków melasowanych to:
- sucha masa: 90%
- białko ogólne: 12,08%
- ADF: 20%
- NDF: 36,07%
- NFC: 50,75%
- popiół surowy: 7,3%
- tłuszcz surowy: 1,0%
- energia: 0,8 PM/ jednostka paszowa mleka
Wartości te są orientacyjne, ponieważ poszczególne produkty paszowe mogą nieznacznie różnić się między sobą. Niezbędnej energii do produkcji mleka przez krowy zapewniają węglowodany, a w szczególności pektyny, które są doskonale fermentowane w żwaczu:
- fermentacja następuje powoli
- nie jest zagrożeniem dla nadmiernego obniżenia pH żwacza
Jak więc widać powyżej, krowy dostają wraz z wysłodkami potrzebną energię, a jednocześnie żwacz jest chroniony. Odpowiednie pH żwacza wpływa też na jakość produktów – podawanie wysłodków obniża występowanie mocznika w mleku.
Jak magazynować wysłodki melasowane i jak je podawać?
Suche wysłodki w zetknięciu z wilgotnym środowiskiem żwacza puchną. Oznacza to, że zwiększając swoją objętość mogą prowadzić do ograniczenia pobierania paszy. Wobec tego, jako najrozsądniejsze rozwiązanie, przyjmuje się, że dawka dzienna dla krowy mlecznej powinna oscylować w granicach 3 kg. Jeśli natomiast hodowca stosuje dietę dla krów złożoną z siana, mieszanki treściwej i wysłodków melasowanych, wówczas dzienna dawka wysłodków może mieścić się w granicach 6-8 kg. Suche wysłodki z melasą nie stanowią problemu, jeśli chodzi o magazynowanie. W przeciwieństwie do kiszonek nie zawierają takich dużych ilości wody. Zakup wysłodków nie jest problematyczny: są dostępne przez cały rok, bez względu na czas trwania kampanii cukrowniczej.
Podsumowanie – korzyści, jakie dają wysłodki:
Z punktu widzenia funkcjonowania w żwaczu krowy, wysłodki są paszą objętościową. Jeśli weźmiemy jednak pod uwagę energię, którą dostarczają, wtedy możemy mówić o wysłodkach melasowanych, jako o paszy treściwej. Skarmianie wysłodkami nie jest kłopotliwe: podasz je bezpośrednio na stół paszowy lub skomponujesz z wyżej wymienionym sianem oraz inną paszą treściwą. Wzrosty cen wysłodków są zależne od masy buraka cukrowego: im mniejsza masa, tym wysłodki z melasą będą droższe. Niemniej jednak wahania cenowe nie są tak znaczące, jak np. w przypadku importowanej soi. Mając na względzie korzyści, jakie niesie za sobą skarmianie wysłodkami ( ochrona żwacza, wyższa jakość produktów mlecznych i zwiększona wydajność, dzięki dostarczaniu energii ) jest to produkt, który każdy hodowca powinien wziąć pod uwagę!